הדף בטעינה

על המילה שִׁנְמוּךְ

בתשובות באתר

שדרוג והיפוכו

WP_Post Object
(
  [ID] => 217
  [post_author] => 1
  [post_date] => 2012-07-24 13:09:18
  [post_date_gmt] => 2012-07-24 10:09:18
  [post_content] => המילה שדרוג נוצרה מלכתחילה תמורת regrading – 'דירוג מחדש', כגון בחוזי טיסה: אדם שאמור לטוס במחלקה מסוימת אפשר להעבירו למחלקה גבוהה יותר או נמוכה יותר. המילה שדרוג מצטרפת למילים מחודשות אחרות שבהן הוספת השי"ן לשורש מקבילה לרכיב הלועזי re, דוגמת שכתוב (כתיבה מחדש; rewriting) ושיקום (הקמה מחדש; rehabilitation).

בפועל שימשה המילה שדרוג בעיקר כאשר הדירוג מחדש היה כלפי מעלה, באנגלית upgradinig, ובמשמעות זו נָפוצה המילה אף בשימוש הכללי.

כשבאה האקדמיה לדון במילה, הבהירו אנשי המקצוע בתחום התחבורה שנחוץ להם המונח שדרוג במשמעו המקורי שמתאים לשינוי הדירוג לשני הכיוונים (regrading). לפיכך הוחלט ליצור שלושה מונחים:
 • שִׁדְרוּג (regrading)
 • שִׁדְרוּג עוֹלֶה או שִׁדְרוּג מַעְלָה (upgrading)
 • שִׁדְרוּג יוֹרֵד או שִׁדְרוּג מַטָּה (downgrading)
ועוד נוספה ההערה: סתם שִׁדְרוּג הוא לרוב שדרוג כלפי מעלה. בכך המילה שדרוג דומָה למילה מזל: מזל הוא בדרך כלל טוב, אבל יש גם מזל רע. כיום המילה שדרוג התרחקה מאוד ממשמעות הדירוג. היא רווחת בתחום המחשבים ומשם התפשטה לכל עבר ודחקה מילים ותיקות. רבים נוקטים אותה במקומות שבעבר היו משתמשים בהם במילה שיפור או במילים קרובות כמו שכלול, ייעול, טיוב, השבחה, שיפוץ ותיקון. אין פלא אפוא שהורגש חסר במילה המביעה את המשמעות ההפוכה של שדרוג. וכך נוצרה בציבור המילה שִׁנְמוּךְ (תמורת downgrading). בדיון ראשוני שהיה באחת מוועדות האקדמיה היו שהתנגדו לה והיו שלא מצאו בה פסול, ומכל מקום היא לא אושרה. בשימוש הכללי אפשר להמליץ על מילים קיימות כגון הפחתה, צמצום, הגרעה, הרעה, הנמכה, ובתחום המחשבים אפשר לנקוט שדרוג יורד או שדרוג מטה. [post_title] => שדרוג והיפוכו [post_excerpt] => המילה שדרוג נוצרה מלכתחילה לציון 'דירוג מחדש' לשני הכיוונים: כלפי מעלה וכלפי מטה. אבל בהמשך היא נתפסה כמציינת רק דירוג כלפי מעלה. [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => %d7%a9%d7%93%d7%a8%d7%95%d7%92-%d7%95%d7%94%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%9b%d7%95 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2022-01-06 13:16:43 [post_modified_gmt] => 2022-01-06 11:16:43 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://hebrew-academy.org.il/?p=217 [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw )

המילה שדרוג נוצרה מלכתחילה לציון 'דירוג מחדש' לשני הכיוונים: כלפי מעלה וכלפי מטה. אבל בהמשך היא נתפסה כמציינת רק דירוג כלפי מעלה.
המשך קריאה >> המשך קריאה >>