תרומה לאקדמיה

בעשרות שנות פעילותה של האקדמיה היא ביססה את מעמדה כמכון הלאומי לחקר הלשון העברית, כמקור הסמכות לתקן של העברית וכבית היוצר להתחדשות ולהתעדכנות של העברית. האקדמיה היא בית ללשון העברית – במחקר, בכל תחומי העשייה ובמגע הולך ומתרחב עם הציבור.

בשנים האחרונות האקדמיה מבקשת להרחיב את פעילותה הציבורית ולהעמיקה. בסיוע ידידיה בארץ ובעולם היא פועלת להגשים את תוכניותיה – להעמדת אוצרות השפה העברית בכלים משוכללים לקהל רחב ומגוון בארץ ומחוץ לה – תלמידים, מורים, חוקרים, אנשי מקצוע וכל מי שעניין לו בעברית ובתרבות העברית.

האקדמיה היא מוסד עתיר ידע, והיא מעמידה מאגרי מידע רחבי היקף לרשות הכלל באתריה במרשתת (האינטרנט). אתרים אלו מצויים בתהליכי פיתוח והתחדשות מתמידים גם בתוכן וגם בטכנולוגיה.

הפעילות היום־יומית באתרי האקדמיה וברשתות החברתיות מושכת עוד ועוד גולשים, וכיום יש מאות אלפי כניסות לאתרים ומאות אלפי אוהדים ועוקבים ברשתות. קהל המתעניינים גדל מאוד בשנים האחרונות, ועוד היד נטויה.

עזרו לנו להמשיך בפעילותנו ולהתרחב לטובת הציבור ולטובת העברית.

התרומה מוכרת לצורכי מס על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

אנו מודים לכם על תרומתכם ומעריכים את הירתמותכם לקידום מטרותיה וחזונה של האקדמיה ללשון העברית.

מוזמנים לתמוך באקדמיה באשראי או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

שם מלא (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

נושא

מיזמים

א. מנווה האקדמיה ללשון העברית

בתוך שנים אחדות עתיד לקום בקריית הלאום בירושלים מנווה האקדמיה ללשון העברית. המנווה יהיה מעון וסמל ללשון העברית, לתרבות העברית והישראלית השופעת ממנה, למחקר העברית ולסיפורה הייחודי של שפתנו.

ב. מפעל המילון ההיסטורי

מטרתו של המילון ההיסטורי למסור את תולדותיהן של המילים בשפה: משמעויותיהן במהלך הדורות וגלגולי צורתן; מתי תועדו לראשונה ומתי פסק השימוש בהן. מענה על שאלות אלו מצריך מאגר גדול של טקסטים מתקופות הלשון השונות.

ג. פעילות ברשתות חברתיות

האקדמיה פעילה מאוד ברשתות החברתיות. היא מנהלת דף פייסבוק תוסס וצעיר, המשמש במה לחידושי האקדמיה ולקביעותיה ולחילופי דעות ושיח בענייני הלשון העברית. לדף האקדמיה בפייסבוק קרוב ל־200,000 אלף עוקבים, ומספרם עולה בהתמדה. לאקדמיה חשבון טוויטר פעיל שזוכה לתהודה בקרב עיתונאים ואחרים, וחשבון אינסטגרם הפונה לבני הנוער.

ד. אוסף מסורות העדות

האקדמיה קלטה את אחד האוספים הגדולים והחשובים בתחום מחקר הלשון: אוסף המרכז לחקר מסורות קהילות ישראל מיסודו של פרופ' שלמה מורג. מאז כינונו של המרכז בשנת תשי"ז (1957) הוא פעל באוניברסיטה העברית, ועתה מסרה האוניברסיטה את האוסף לאקדמיה. באוסף אלפי הקלטות נדירות המשמרות את מסורות הלשון שהועברו בעל פה בעדות ישראל. האקדמיה פועלת להמשיך ולפתח את האוסף ולהנגישו לציבור.

ה. שאלות ותשובות באתר האקדמיה

האקדמיה ללשון העברית היא הכתובת למתעניינים בעברית ולמחפשים תשובות על שאלות בענייני לשון. נוסף על מערכת פניות המאפשרת לאלפי אנשים בחודש לשאול שאלות בענייני לשון ולקבל תשובות ישירות לתיבת הדואר שלהם, עומדות לרשות הציבור באתר האקדמיה מאות תשובות על שאלות התקן ועל סוגיות בעברית, מאמרים ורשימות קצרות ובהן סיפורי מילים והעשרה לשונית – וכל אלה הופכים את אתר האקדמיה למרכז מידע מקוון של העברית.

ו. ועדות המינוח

עבודת המינוח היא חלק מרכזי בעבודת האקדמיה ללשון העברית. בוועדות המינוח המקצועיות ובוועדת המינוח המרכזית חוברים מומחים מן התחומים המקצועיים אל מומחי הלשון כדי לקבוע מונחים עבריים בכל תחומי המדע, הטכנולוגיה, הכלכלה, האומנות, חיי הרוח וחיי היום־יום. עבודה זו מתנהלת במרץ רב כבר יותר ממאה שנה, למן ייסוד ועד הלשון, והיא מלווה את התפתחות החיים בארץ בפעילות מתמדת של התאמה, שינוי וחידוש.