הדף בטעינה

על המילה תָּכְנָה

במילון

 (ללא ניקוד: תוכנה)
מיןנקבה
שורשתכן
נטייהתוכנות לכל הנטיות

הגדרה

 • תוכניות מַחשב וכללי הפעלה וכדומה לעיבוד נתונים
על יסוד מילון ההווה

בתשובות באתר

מילה בחדשות רגלה

רָגְלָה

WP_Post Object
(
  [ID] => 61300
  [post_author] => 19
  [post_date] => 2022-02-06 13:16:48
  [post_date_gmt] => 2022-02-06 11:16:48
  [post_content] => המונח רָגְלָה (בלי ניקוד: רוגלה) כלול ברשימה של "מושגים בסיסיים בטכנולוגיית המידע" (תשס"ג, 2002). רוגלה היא תוכנת ריגול (באנגלית: spyware).

המילה רָגְלָה מצטרפת לרשימה של מונחים מתחום המחשב השקולים במשקל פָּעְלָה: בראשם הצמד תוכנה וחומרה, ובעקבותיהם באו לומדה, קושחה, סורטה, לובשה, תווכה, נוזקה, יותרה וכופרה. ויש גם מי שקורא לתוכנה גנובה "גוֹנבה".

על הרגע שבו נולדה המילה 'תוכנה' וכיצד נבחר משקלה של המילה – סיפר פרופ' אסא כשר:

ראיתי במו עיניי איך בא לעולם המונח "תוכנה" לתרגום המונח האנגלי software. הייתי חבר הוועדה של האקדמיה למונחי המחשב, בתור בעל מקצוע, על רקע השירות הצבאי שלי ביחידת המחשב של צה"ל באותם ימים. כשהגיע הזמן לתרגם את המונח הלועזי הסברנו למלומדים שבוועדה במה המדובר, בערך בלשון 'כלל כל התוכניות שאפשר להפעיל במחשב'. פרופ' מנחם צבי קדרי המנוח אמר מייד שיש משקל עברי לאוסף כל הדברים מסוג מסוים, כמו במילים 'כְּהֻנָּה' ו'עֲבֻדָּה', אבל כיוון שאי אפשר להשתמש במילה 'תכונה' כי היא תפוסה, אפשר להשתמש במילה 'תוכנה' לשם אותו תרגום. חבריי ואני קפצנו על המציאה, השתמשנו בזה מייד והמילה נקלטה היטב. יתר על כן המשקל המיוחד הזה נקלט לא רק במילה 'חומרה', שהוצעה מייד, אלא גם במילים אחרות השייכות לאותו הקשר כללי, דוגמת לומדה.

[post_title] => רָגְלָה [post_excerpt] => המונח 'רוגלה' מציין תוכנת ריגול (באנגלית: spyware). מונח זה מצטרף למונחים אחרים באותו המשקל הקשורים למחשב, ובראשם הצמד 'תוכנה' ו'חומרה'. [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => %d7%a8%d7%92%d7%9c%d7%94 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2023-09-07 13:28:05 [post_modified_gmt] => 2023-09-07 10:28:05 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://hebrew-academy.org.il/?p=61300 [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw )

המונח 'רוגלה' מציין תוכנת ריגול (באנגלית: spyware). מונח זה מצטרף למונחים אחרים באותו המשקל הקשורים למחשב, ובראשם הצמד 'תוכנה' ו'חומרה'.
המשך קריאה >> המשך קריאה >>

במינוח המקצועי


תָּכְנָה
לרשימה המלאה
טכנולוגיית המידע (תשע"ה, 2015)
מִסְגֶּרֶת פִּתּוּחַ תָּכְנָה מצע, ממשי או מושגי, הכולל קוד משותף בעל תפקודים כלליים שעליו ניתן לפתח תכנה
טכנולוגיית המידע (תשע"ה, 2015)
הַצְנָרַת תָּכְנָה התמרת קוד מקור הממטבת ביצוע של לולאות בתכנית, המכילות פעולות אריתמטיות