האקדמיה אבלה על מותו של נתי ביאליסטוק כהן

האקדמיה ללשון העברית משתתפת בצער הכבד של בני משפחתו ושל חבריו של נתי ביאליסטוק כהן, שנפטר לאחר התמודדות עם מחלה קשה. בן 54 היה במותו.

נתי ביאליסטוק כהן שימש מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל והיה חבר המועצה הציבורית של האקדמיה ללשון העברית.

בניסן תשפ"א, אפריל 2021, הוענק לו תואר עמית כבוד של האקדמיה ללשון העברית בזכות מסירותו ופעולותיו למען האקדמיה בהתנדבות כחבר המועצה הציבורית של המוסד.

בטקס זה בירך נשיא האקדמיה ללשון העברית, פרופ' משה בר־אשר, את מר ביאליסטוק על מפעלותיו: "נתי ביאליסטוק מייצג בפעילותו את הירתמותם של אנשים שהלשון העברית קרובה לליבם במיוחד, ואשר רואים בשליחות של האקדמיה גם את שליחותם שלהם. אנשים אשר בחרו לתת יד מקרוב למפעל הגדול של מחקר הלשון העברית, שימורה והנגשת מכמניה ואוצרותיה לקהל הרחב. הוא תורם ופועל לקידום שני מפעלים מרכזיים של האקדמיה – המנווה ומפעל המילון ההיסטורי, וללא ספק הוא אחד מן הבולטים בידידי האמת של האקדמיה ללשון העברית".

בחתימת אותו אירוע הודה מר ביאליסטוק בדברים נרגשים: "השפה היא אחת המתנות העצומות ביותר שהאדם המציא לעצמו, המתנה הזו שימשה עבורי כגשר וככלי להתמודדות עם אתגרים רבים בחיי וביניהם גם מול אתגר העיוורון. אחד מהמאבקים העיקריים שלנו במרכז לעיוור נעשה סביב נושא הסמנטיקה והשיח הציבורי. אני מאמין שאם נעשה שימוש רב בביטויים שמאפשרים לחברה להבין את משמעות החיים עם מוגבלות ולראות את האדם, על יכולותיו ועל צרכיו, הרי שהמגבלות שהחברה מציבה לאנשים עם מוגבלות תפחתנה”.

עוד הוא הוסיף על כוחה של השפה לברוא ולחדש: "העברית נטעה בנו את הכוח לבנות עולם חדש. ליצור תעשיית הזנק, חקלאות שהיא מופת לעולם כולו, מדע ויצירה, והכול תחת כנפה של השפה העברית. כשהכול מדברים את אותה שפה, נוצר כוח עצום. כולי תקווה שנדבר בשפה משותפת אחת, לתפארת עמנו בארץ ישראל".

מאמרו של נתי ביאליסטוק כהן: שפה משנה מציאות

לצפייה בטקס הענקת אות עמית כבוד למר נתי ביאליסטוק כהן

צילום: דימה פבלנקו