מילים במשקל המחלות: יעפת, רגשת

ילד נרדם בשדה תעופה - הכיתוב ג'ט לג? יעפת!יַעֶפֶת (jet lag)

יַעֶפֶת או בלעז "ג'ט לג" היא תחושת עייפות וטשטוש אחרי טיסה ממושכת, בעיקר כאשר יש הפרשי זמן ניכרים בין נמל המוצא לנמל היעד.

 

 

המונח נדון בוועדה למילים בשימוש כללי של האקדמיה בראשית שנות התשעים של המאה הקודמת. עלו כמה הצעות ובהן טִשְׁטוּס ולֵאוּת סִילוֹן. המילה יַעֶפֶת נוצרה על פי הצעתו של ד"ר יעקב לוי, איש הוועדה המרכזית למינוח טכנולוגי בחיפה, ואושרה במליאת האקדמיה בשנת תשנ"ג (1993).

יעפת שקולה במשקל מחלות, כמו חצבת, אדמת. היא משלבת בין עייפות לתעופה, שכן השורש יעף קשור לשתי המילים: לצד המילה עָיֵף יש המילה יָעֵף (בשינוי סדר האותיות), כמו בברכת השחר "הנותן ליָעֵף כוח". לצד מילים כמו לָעוּף, הֵעִיף, עוֹפֵף יש הביטוי בִּיעָף כלומר בְּ + יְעָף.

בחור מתעטש עם מטלית אף והכיתוב: רגשתרַגֶּשֶׁת (אלרגייה)

רגשת היא רגישות יתר לחומרים מסוימים, כגון תרופות, מאכלים ואבקת פרחים. הגוף מפעיל שלא לצורך את מערכת החיסון נגד החומר ונלחם בו כאילו היה גורם מזיק. מאפיינים נפוצים של רגשת הם פריחה בעור, בצקת ועיטוש.

 

המילה רַגֶּשֶׁת בנויה במשקל המחלות, והיא מצטרפת למילים מן המקרא כמו דַּלֶּקֶת וקַדַּחַת (החי"ת גורמת לשינוי בתנועות), ולמילים מחודשות כמו אַדֶּמֶת, חַטֶּטֶת (אקנֶה), צַפֶּדֶת (טטנוס), גַּלֶּדֶת (אימפטיגו), אַבֶּסֶת (השמנה קיצונית), דַּגֶּנֶת (צליאק).
המילה רגשת נכללת במונחי רפואה שאושרו באקדמיה בשנת תשס"ז (2006).

שנהיה בריאים.