הָיֹה הָיָה

במדור זה מתפרסמות תעודות מארכיון האקדמיה על העברית המתגבשת.

בקבוק תרופה עם כפית הכיתוב: יש לשכשך לפני השימוש

"יש לשכשך לפני השימוש"

בשנת תרצ"ט (1939) פנה לוועד הלשון רוקח מנס ציונה בעניין הכיתוב הנוהג בבקבוקי תרופות "לנער לפני השימוש". בעקבות פנייתו העלה הוועד הצעות העשויות להפתיע את הדוברים בני זמננו.
המשיכו לקרוא.

איור של כוס קפה מהביל

אולי תשתה כוס פולכוש?

לפנינו גלויה שנשלחה ממחוז מינסק (בילורוסיה) בשנת 1913. הכותב, ששמו אינו ברור, מבקש לקבל את חוברות ועד הלשון, ומציע את עזרתו בחידושי מילים.
המשיכו לקרוא.

כיתוב: אל תאמר - אמור

אַל תֹּאמַר – אֱמֹר

מבחר מתוך החוברת בהוצאת ועד הלשון העברית, ירושלים תרע"א (1911).
"'ועד הלשון' מבקש את כל המתענינים בשפור הדבור העברי להשתדל בהפצת הגליונות האלה בין המדברים עברית; כמו כן להודיענו (עפ"י האדריסה ח. ל. זוטא, ירושלם) את כל השגיאות השגורות בדבור."
המשיכו לקרוא.

כריכת חוברת מפי עוללים - חידושי לשון מפי תינוקות

מפי עוללים

בשנת תש"ה, 1945, התפרסמה בכתב העת 'לשוננו' רשימה ובה "חדושי לשון בפי תינוקות". הרשימה משקפת יצירות לשוניות משעשעות של ילדים בני התקופה ומראה כיצד הם יצקו שורשים לתבניות מוכרות  ויצרו מילים שטובות מצד הדקדוק אך לא מצד השימוש המקובל. ירון למשל מאשים את אביו ש"הִבְכָּה" אותו – כלומר גרם לו לבכות, ועוזי מתרץ את איחורו…
המשיכו לקרוא.

משה ברייטברד (1883–1947)

משה ברייטברד היה מורה לעברית בליטא ובלטבייה וחיבר ספר לימוד בשם "דקדוק עברי". הוא היה ממייסדי הסתדרות המורים העבריים 'המורה', שדגלה ברעיון של בית ספר עברי־מודרני ושל לימוד בשיטת "עברית בעברית". ברייטברד היה ממייסדי הגימנסיה העברית בריגה וחינך את תלמידיו לציונות, לאהבת ישראל ולאהבת העברית.
המשיכו לקרוא.