מילונים מאוירים

כריכת החוברת מאה של מילים בעברית תרע"ב-תשע"ב

100 מילים: מאה של מילים בעברית, תרע"ב–תשע"ב

מילון הכיס המאויר ובו מאה מילים – עשר מילים לכל עשור משנת תרע"ב עד שנת תשע"ב – ראה אור לציון מאה שנים לפרסום החוברת הראשונה של זכרונות ועד הלשון ובה רשימה של מונחי חשבון. איירה אורית ברגמן.
המשך קריאה נעימה >>

אוטו נוסע עם משפחה. כיתוב: 60 מילים - הזמנה לטיול בעברית

60 מילים: הזמנה לטיול בעברית

מילון הכיס ראה אור לציון מאה וחמישים שנה להולדת אליעזר בן־יהודה ולכבוד מלאות שישים שנה למדינת ישראל. במילון 61 מילים מחודשות – מילה אחת לכל שנה משנות המדינה ועוד מילה לשנה הבאה. אייר אנגלמאייר.
המשך קריאה נעימה >>

איורים ישננים של מספר כלי עבודה

כְּלֵי עֲבוֹדָה – בעריכת יהודה פרידמן

יהודה פרידמן (1913–2005), מורה ומפקח על לימודי המלאכה מטעם עיריית תל אביב, ערך והוציא לאור עשרים לוחות הנושאים 334 מונחים עבריים לכלי עבודה בלוויית איורים. בשנת תשכ"ח (1968) יצאה לאור חוברת המאגדת את כל הלוחות ובה גם מפתח למונחים.
המשך קריאה נעימה >>

שפופרת (שפורפרת)

למד לשונך – רשימות מאוירות

עלוני 'למד לשונך', המתפרסמים משנת תשכ"ב (1962), מביאים לידיעת הציבור מבחר מונחים מתוך מילונים מקצועיים של האקדמיה ומילים בשימוש כללי. בכמה עלונים נלווים למונחים איורים לצורך המחשה, ואנו מביאים בפניכם טעימה מהם.
המשך קריאה נעימה >>

צילום של רשימת ועד הלשון: מאכלים

מאכלים לחג משנת תרע"ב (1912)

אחת מרשימות המונחים הראשונות שפרסם ועד הלשון העברית היא רשימת תבשילים.
כמה סוגי צלי קיימים? מהי חמיצה? וכיצד נקרא בעברית לקניידלך?
המשך קריאה נעימה >>

שתי מסיכות

מונחי תיאטרון

בחורף שנת תרצ"ה (1935) החל ועד הלשון בפעולה שיטתית להנחת מונחים במקצועות שונים של אומנות וספרות, וכך הוקמה גם ועדה לקביעת מונחי התיאטרון. תוכנית המילון המקיף של הוועדה לא יצאה אל הפועל, אך בידינו נותרה רשימה מרשימה של מונחים ובה כמעט 700 מונחים.
המשך קריאה נעימה >>

ציור רכת מהחוברת הראשונה של מונחי הלשון והגדרת קטר, עשן, אד, רכבת, קרון, מחלקה, תא ומדחף

מונחים מאוירים משנת תרצ"ה

בשנת תרצ"ה (1935) פרסמה הברית העברית העולמית חוברת ובה ארבעה לוחות מאוירים של מונחים עבריים: כלי העבודה, שני לוחות של כלי המטבח ואמצעי התחבורת (תחבורה). חוברת המונחים המובאת כאן במלואה היא שריד לתרבות העברית המזרח־אירופית ששגשגה בין שתי מלחמות העולם.
המשך קריאה נעימה >>

איור של מפלחת

מילון חזותי לכלי מטבח

מילון הכיס החזותי המובא פה בשלמותו יצא לאור בשנת תרצ"ג (1933) בתל אביב בהוצאת גדוד מגיני השפה והארגון להשלטת השפה העברית.
המשך קריאה נעימה >>

תגובית - טוקבק - כרזה ליום העברית תשעז

מילון רחוב

לקראת יום העברית תשע"ז הוכנו תריסר כרזות ססגוניות הנושאות מילים מחודשות של האקדמיה. הכרזות התנוססו בשלטי חוצות ברחבי הארץ (בערים תל־אביב ואשדוד).
המשך קריאה נעימה >>

אישה מקפלת בגדים

מֻנְּחֵי לָשׁוֹן – הַלְבָּשָׁה וְהַנְעָלָה

"מלון מצויר להלבשה והנעלה" יצא לאור בשנת תרצ"ו (1936) בהוצאת הָאִגּוּד לְהַשְׁלָטַת הָעִבְרִית בהשתתפות ועד הלשון העברית. במילון מוצגים כ־130 מונחים בהלבשה והנעלה של גברים, של נשים ושל ילדים וכן מונחי תפירה ואביזרי לבוש בלוויית איורים.
המשך קריאה נעימה >>

מפרסומי ועד הלשון, מחברת שלישית, עמ' 11 - על מונחי גני הילדים

צלמון ואפונים בגני הילדים

מאה שנה למונחי גני הילדים

בשנת תרע"ג פרסם ועד הלשון את מחברתו השלישית, ובה רשימות של שמות הצמחים וחלקיהם, שמות תבשילים וכלי בישול, וכן – לראשונה – מונחים עבריים לגני הילדים. על הרקע למונחים אלו תוכלו לקרוא כאן.
המשך קריאה נעימה >>

כיתוב של חלקי הפרח

רשימת המונחים "חלקי הפרח"

רשימת המונחים "חלקי הפרח" פורסמה ב"זכרונות ועד הלשון" מחברת ג בשנת תרע"ג (1913).
המשך קריאה נעימה >>