כריכת חוברת העברית – הטקסט הספרותי

העברית – הטקסט הספרותי

פורסם גיליון חדש של כתב העת 'העברית' המוקדש הפעם לקשר בין הסופרים לשפה.

בחוברת באים לידי ביטוי שני הפנים של הספרות במגעיה עם הלשון.
חצייה הראשון של החוברת מוקדש למחקר הספרות – מקור ותרגום ולשונות של סופרים.
בחצייה השני — "יוצרים כותבים על הלשון" — ניתנת רשות הדיבור לסופרים ולמשוררים ישראלים בני זמננו המספרים על מקומה של הלשון ביצירתם מזוויות שונות. ביוצרים שהשתתפו במיזם: מירון ח' איזקסון, סמי ברדוגו, גיל הראבן, חיים סבתו, עמוס עוז ואחרים.

 

לפרטים נוספים ולרכישה

 


"אני רואה עצמי מחזֵר של הספרות העברית" – מתוך מאמרו של עמוס עוז

"אם אתם שואלים אותי היכן גרה תרבות ישראל הנושמת, החיה, במאה השנים האחרונות – היא גרה בספרות העברית. הליבה של תרבות ישראל היא בספרות העברית, והספרות העברית הזאת עלתה ופרחה ונעשתה בעצם לדבר שהעולם כולו מכיר בה בימינו, ומתעניין בה ומוקיר אותה. מעמד הספרות העברית בעולם כיום אולי אפילו יותר מכבד מאשר מעמד ההייטק הישראלי או הכדורסל הישראלי.

כל זה עומד בסכנה עצומה, אפילו בסכנת מוות. לא מפני שאנשים מדברים פחות בעברית או מפני שיש שלטים לועזיים או מפני שהצורך בעברית והדבקות בעברית נחלשו. חלק מן הסכנה נובע מתופעה גלובלית, אוניברסלית. מן האינפנטיליזציה של המין האנושי כולו, שאנו רואים אותה לנגד עינינו בכל מקום, ברגע שאנחנו פותחים עיתון או מדליקים את הטלוויזיה. אותה אינפנטיליזציה שבה הקפיטליזם, היודע שאפשר למכור לילדים קטנים יותר מאשר לאנשים מבוגרים, מטמטם אותנו יומם ולילה כדי שנקנה וגורם לנו לקנות דברים שמטמטמים אותנו כדי שניטמטם עוד יותר ונקנה עוד יותר. ועם זה הניוּ־אֵייג', אומנות ההבל, התִפלות השופעת עלינו מכל מקור, בכל צינור. יש אינפנטיליזציה דוהרת של האנושות."

 

למאמר המלא

 

לפרטים נוספים ולרכישת החוברת