פרשת האזינו – אזלת יד

בעברית בת ימינו 'אָזלת יד' פירושה חולשה, חוסר אונים וחוסר פעולה. למשל: "אזלת ידן של הרשויות בהסדרת הכביש המסוכן". מקור הצירוף בשירת האזינו: "כִּי יָדִין ה' עַמּוֹ וְעַל עֲבָדָיו יִתְנֶחָם, כִּי יִרְאֶה כִּי אָזְלַת יָד וְאֶפֶס עָצוּר וְעָזוּב" (דברים לב, לו). ואולם בפסוק זה 'אָזלת יד' איננה צירוף סמיכות כבימינו, כי אם צירוף של פועל ושם עצם: אָזְלַת היא צורת נקבה של הפועל אָזַל (הלך, נגמר), והתי"ו שבסופה היא התי"ו הקדומה שנסתיימו בה פעם כל צורות הפועל של נסתרת בזמן עבר. תי"ו זו נשלה בסופי תיבות, אך נשארה בצורות בעלות הכינויים החבורים כגון יְלָדַתּוּ (ילדה אותו), אֲחָזַתְנִי (רעדה). 'אזלת יד' פירושה אפוא 'הלכה היד', 'נגמרה היד' – 'יד' במשמעות מושאלת של כוח ויכולת. משמעות הכתוב היא שהאל יושיע את עמו לאחר שיראה שאין בו עוד כוח.

את צורת הפועל אָזְלַת נכון להגות בקמץ גדול, כלומר בתנועת a באל"ף – בדיוק כמו צורת הפועל המאוחרת יותר אָזְלָה. לעומת זאת בצירוף הסמיכות בן ימינו האל"ף של 'אזלת יד' נהגית בקמץ קטן (תנועת o), כהגיית שמות העצם חָכמה, עָרמה, עָצמה.

ועוד: לפי טעמי המקרא נכון לקרוא בשירת האזינו 'אזלת' במלעיל, כלומר בהטעמת ההברה הראשונה. קריאה זו נובעת מן התופעה המכונה 'נסוג אחור': נסיגת הטעם להברה הקודמת בהשפעת המילה התוכפת המוטעמת בראשה (במקרה זה המילה החד־הברתית יָד).